KEMET T498A105K035ATE10K
T498A105K035ATE10K picture photo
Mfg. Part Number
T498A105K035ATE10K
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
T498A105K035ATE10K.pdf
Availability of T498A105K035ATE10K
QUANTITY
T498A105K035ATE10K Order Process
Ship out your order
Specifications of T498A105K035ATE10K
Internal Part NumberEIS-T498A105K035ATE10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Series T498,T499 20/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT498
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T498A105K035ATE10K
Related LinksT498A105K, T498A105K035ATE10K Datasheet, KEMET Distributor
T498A105K035ATE10K Details Description
Related parts for T498A105K035ATE10K
MODULE DDR 512MB 184-DIMM VLP datasheet.pdf
IC NETWORK CTRLR SOC PBGA-324 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 68.1 OHM 1% AXL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN CAP FOR 0B-0S RCPT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16DFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SO datasheet.pdf