KEMET T498B226K010ATE1K5
T498B226K010ATE1K5 picture photo
Mfg. Part Number
T498B226K010ATE1K5
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
T498B226K010ATE1K5.pdf
Availability of T498B226K010ATE1K5
QUANTITY
T498B226K010ATE1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of T498B226K010ATE1K5
Internal Part NumberEIS-T498B226K010ATE1K5
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT498
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C