KEMET T498D685K035ZTE900
T498D685K035ZTE900 picture photo
Mfg. Part Number
T498D685K035ZTE900
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T498D685K035ZTE900.pdf
Availability of T498D685K035ZTE900
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T498D685K035ZTE900 Order Process
Ship out your order
Specifications of T498D685K035ZTE900
Internal Part NumberEIS-T498D685K035ZTE900
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT498
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T498D685K035ZTE900
Related LinksT498D685K, T498D685K035ZTE900 Datasheet, KEMET Distributor
T498D685K035ZTE900 Details Description
Related parts for T498D685K035ZTE900
HDI RECP ASSY 4 ROW 320 POS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
THERMAL PAD 10X5X0.25MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
22MM GREEN 24V SCREW BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf