KEMET T499A224K035ATE18K
T499A224K035ATE18K picture photo
Mfg. Part Number
T499A224K035ATE18K
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
T499A224K035ATE18K.pdf
Availability of T499A224K035ATE18K
QUANTITY
T499A224K035ATE18K Order Process
Ship out your order
Specifications of T499A224K035ATE18K
Internal Part NumberEIS-T499A224K035ATE18K
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT499
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499A224K035ATE18K
Related LinksT499A224K, T499A224K035ATE18K Datasheet, KEMET Distributor
T499A224K035ATE18K Details Description
Related parts for T499A224K035ATE18K
IC REG LDO 4.2V 0.15A SOT23L-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EE-PROG SYS MGR 12CH 64-TQFP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 80A 700VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1500 L, 18MM PITCH, 15M ANALOG datasheet.pdf