KEMET T499A225K010ATE8K0
T499A225K010ATE8K0 picture photo
Mfg. Part Number
T499A225K010ATE8K0
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
T499A225K010ATE8K0.pdf
Availability of T499A225K010ATE8K0
QUANTITY
T499A225K010ATE8K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T499A225K010ATE8K0
Internal Part NumberEIS-T499A225K010ATE8K0
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT499
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499A225K010ATE8K0
Related LinksT499A225K, T499A225K010ATE8K0 Datasheet, KEMET Distributor
T499A225K010ATE8K0 Details Description
Related parts for T499A225K010ATE8K0
CONN TERM BLOCK 7.62MM 2POS BK datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X8 GRY TRANSFL datasheet.pdf
MPQ BU-KONTAKT EDS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 18POS 5MM VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
100UF 200V 16X25MM 105C 2500H datasheet.pdf