KEMET T499D476K006ATE800
T499D476K006ATE800 picture photo
Mfg. Part Number
T499D476K006ATE800
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T499D476K006ATE800.pdf
Availability of T499D476K006ATE800
QUANTITY
T499D476K006ATE800 Order Process
Ship out your order
Specifications of T499D476K006ATE800
Internal Part NumberEIS-T499D476K006ATE800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499D476K006ATE800
Related LinksT499D476K, T499D476K006ATE800 Datasheet, KEMET Distributor
T499D476K006ATE800 Details Description
Related parts for T499D476K006ATE800
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 45A 480VAC 300VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf