KEMET T499D685K035ATE1K3
T499D685K035ATE1K3 picture photo
Mfg. Part Number
T499D685K035ATE1K3
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T499D685K035ATE1K3.pdf
Availability of T499D685K035ATE1K3
QUANTITY
T499D685K035ATE1K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of T499D685K035ATE1K3
Internal Part NumberEIS-T499D685K035ATE1K3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T499D685K035ATE1K3
Related LinksT499D685K, T499D685K035ATE1K3 Datasheet, KEMET Distributor
T499D685K035ATE1K3 Details Description
Related parts for T499D685K035ATE1K3
CONN HEADER 15POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
EMULATOR FLASH FLEXROM III 4MEG datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
2X8P MT TAND BUSTCK datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 140V 6.8 OHM 120C datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
COMBO-D 24X7 PIN RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW SOD123 datasheet.pdf