Powerex Inc. T507104084AQ
T507104084AQ picture photo
Mfg. Part Number
T507104084AQ
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR INV STUD 40A 1000V TO-94
Datasheet Download
T507104084AQ.pdf
Availability of T507104084AQ
QUANTITY
T507104084AQ Order Process
Ship out your order
Specifications of T507104084AQ
Internal Part NumberEIS-T507104084AQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1000V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)4.2V
Current - On State (It (AV)) (Max)40A
Current - On State (It (RMS)) (Max)63A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Off State (Max)15mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1000A @ 60Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeStud Mount
Package / CaseTO-209AC, TO-94-4, Stud
Supplier Device PackageTO-94
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T507104084AQ
Related LinksT50710, T507104084AQ Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T507104084AQ Details Description
Related parts for T507104084AQ
RES SMD 76.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AC datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3.5MM 3 ELEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 56POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
3IN NOM SWIVEL BRAKE LGT DTY CAS datasheet.pdf
IC USB 2.0 HUB CTLR 3PORT 36SQFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf