Powerex Inc. T507127074AQ
T507127074AQ picture photo
Mfg. Part Number
T507127074AQ
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR INV STUD 70A 1200V TO-94
Datasheet Download
T507127074AQ.pdf
Availability of T507127074AQ
QUANTITY
T507127074AQ Order Process
Ship out your order
Specifications of T507127074AQ
Internal Part NumberEIS-T507127074AQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)3.5V
Current - On State (It (AV)) (Max)70A
Current - On State (It (RMS)) (Max)110A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Off State (Max)15mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1200A @ 60Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeStud Mount
Package / CaseTO-209AC, TO-94-4, Stud
Supplier Device PackageTO-94
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T507127074AQ
Related LinksT50712, T507127074AQ Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T507127074AQ Details Description
Related parts for T507127074AQ
CONN RECEPT CMC 7POS STD SER 1 datasheet.pdf
DSUB CABL-AMM37G/ AE37M / X datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852OR/X 5" datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf