KEMET T510X107K020AHE035
T510X107K020AHE035 picture photo
Mfg. Part Number
T510X107K020AHE035
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T510X107K020AHE035.pdf
Availability of T510X107K020AHE035
QUANTITY
T510X107K020AHE035 Order Process
Ship out your order
Specifications of T510X107K020AHE035
Internal Part NumberEIS-T510X107K020AHE035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT510
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T510X107K020AHE035
Related LinksT510X107K, T510X107K020AHE035 Datasheet, KEMET Distributor
T510X107K020AHE035 Details Description
Related parts for T510X107K020AHE035
IC DUAL DIFF COMP 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2X3.0MH 2.5A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR CYLINDRICAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80KOHM 0.01% 0.4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf