KEMET T510X227K016ATE025
T510X227K016ATE025 picture photo
Mfg. Part Number
T510X227K016ATE025
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T510X227K016ATE025.pdf
Availability of T510X227K016ATE025
QUANTITY
T510X227K016ATE025 Order Process
Ship out your order
Specifications of T510X227K016ATE025
Internal Part NumberEIS-T510X227K016ATE025
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesT510
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T510X227K016ATE025
Related LinksT510X227K, T510X227K016ATE025 Datasheet, KEMET Distributor
T510X227K016ATE025 Details Description
Related parts for T510X227K016ATE025
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
MTEI CONN 14P REC ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT223-3 datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CIRC RESET 3PIN MCRO SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AL datasheet.pdf