KEMET T510X337K010AHE035
T510X337K010AHE035 picture photo
Mfg. Part Number
T510X337K010AHE035
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T510X337K010AHE035.pdf
Availability of T510X337K010AHE035
QUANTITY
T510X337K010AHE035 Order Process
Ship out your order
Specifications of T510X337K010AHE035
Internal Part NumberEIS-T510X337K010AHE035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT510
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T510X337K010AHE035
Related LinksT510X337K, T510X337K010AHE035 Datasheet, KEMET Distributor
T510X337K010AHE035 Details Description
Related parts for T510X337K010AHE035
IC DAC 8BIT W/AMP 20-PLCC datasheet.pdf
SUPPRESSOR ESD 30VDC 0402 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 28-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-3.3V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 50mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf