KEMET T520B107M2R5ATE070
T520B107M2R5ATE070 picture photo
Mfg. Part Number
T520B107M2R5ATE070
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411
Datasheet Download
T520B107M2R5ATE070.pdf
Availability of T520B107M2R5ATE070
QUANTITY
T520B107M2R5ATE070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520B107M2R5ATE070
Internal Part NumberEIS-T520B107M2R5ATE070
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520B107M2R5ATE070
Related LinksT520B107M, T520B107M2R5ATE070 Datasheet, KEMET Distributor
T520B107M2R5ATE070 Details Description
Related parts for T520B107M2R5ATE070
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 4.46K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
PLUG INLINE 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
CONN DC-12.4GHZ TERM F N CHN datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 3.15A datasheet.pdf