KEMET T520B227M006ATE070
T520B227M006ATE070 picture photo
Mfg. Part Number
T520B227M006ATE070
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 1411
Datasheet Download
T520B227M006ATE070.pdf
Availability of T520B227M006ATE070
QUANTITY
T520B227M006ATE070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520B227M006ATE070
Internal Part NumberEIS-T520B227M006ATE070
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520B227M006ATE070
Related LinksT520B227M, T520B227M006ATE070 Datasheet, KEMET Distributor
T520B227M006ATE070 Details Description
Related parts for T520B227M006ATE070
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP38841 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf