KEMET T520B227M2R5ATE035
T520B227M2R5ATE035 picture photo
Mfg. Part Number
T520B227M2R5ATE035
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411
Datasheet Download
T520B227M2R5ATE035.pdf
Availability of T520B227M2R5ATE035
QUANTITY
T520B227M2R5ATE035 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520B227M2R5ATE035
Internal Part NumberEIS-T520B227M2R5ATE035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Understanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520B227M2R5ATE035
Related LinksT520B227M, T520B227M2R5ATE035 Datasheet, KEMET Distributor
T520B227M2R5ATE035 Details Description
Related parts for T520B227M2R5ATE035
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SURGE STOPPER W/DIODE SMD datasheet.pdf
LU 10.16/09/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 70POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-262AA datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN RECP datasheet.pdf
BLUE 2 POS METAL LGHT datasheet.pdf