KEMET T520C826M008ATE025
T520C826M008ATE025 picture photo
Mfg. Part Number
T520C826M008ATE025
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 82UF 4V 2312
Datasheet Download
T520C826M008ATE025.pdf
Availability of T520C826M008ATE025
QUANTITY
T520C826M008ATE025 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520C826M008ATE025
Internal Part NumberEIS-T520C826M008ATE025
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUnderstanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductT520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated8V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520C826M008ATE025
Related LinksT520C826M, T520C826M008ATE025 Datasheet, KEMET Distributor
T520C826M008ATE025 Details Description
Related parts for T520C826M008ATE025
JUMPER-H1507TR/A2015V/H1505TR 5" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 22 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SC 3.81/09/135F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf