KEMET T520D227M006ATE050
T520D227M006ATE050 picture photo
Mfg. Part Number
T520D227M006ATE050
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Datasheet Download
T520D227M006ATE050.pdf
Availability of T520D227M006ATE050
QUANTITY
T520D227M006ATE050 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520D227M006ATE050
Internal Part NumberEIS-T520D227M006ATE050
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Understanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520D227M006ATE050
Related LinksT520D227M, T520D227M006ATE050 Datasheet, KEMET Distributor
T520D227M006ATE050 Details Description
Related parts for T520D227M006ATE050
RES 33K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 55VC SO16 datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SDE SAHT 22-24 .070 SERIES datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 26POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf