KEMET T520T336M008ATE070
T520T336M008ATE070 picture photo
Mfg. Part Number
T520T336M008ATE070
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 8V 1411
Datasheet Download
T520T336M008ATE070.pdf
Availability of T520T336M008ATE070
QUANTITY
T520T336M008ATE070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520T336M008ATE070
Internal Part NumberEIS-T520T336M008ATE070
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Understanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated8V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520T336M008ATE070
Related LinksT520T336M, T520T336M008ATE070 Datasheet, KEMET Distributor
T520T336M008ATE070 Details Description
Related parts for T520T336M008ATE070
MOSFET N-CH 55V 26A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
NOISE REDUCTION 1/2" BLACK 250' datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BA SMA MALE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 150MA 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
RES 30 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf