KEMET T520V107M006ATE012
T520V107M006ATE012 picture photo
Mfg. Part Number
T520V107M006ATE012
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 2917
Datasheet Download
T520V107M006ATE012.pdf
Availability of T520V107M006ATE012
QUANTITY
T520V107M006ATE012 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520V107M006ATE012
Internal Part NumberEIS-T520V107M006ATE012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Understanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C