KEMET T520V337M2R5AHE025
T520V337M2R5AHE025 picture photo
Mfg. Part Number
T520V337M2R5AHE025
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Datasheet Download
T520V337M2R5AHE025.pdf
Availability of T520V337M2R5AHE025
QUANTITY
T520V337M2R5AHE025 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520V337M2R5AHE025
Internal Part NumberEIS-T520V337M2R5AHE025
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
Standard Package1
SeriesKO-CAP T520
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520V337M2R5AHE025
Related LinksT520V337M, T520V337M2R5AHE025 Datasheet, KEMET Distributor
T520V337M2R5AHE025 Details Description
Related parts for T520V337M2R5AHE025
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTENDER datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 64MM datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf