KEMET T520W337M2R5ATE015
T520W337M2R5ATE015 picture photo
Mfg. Part Number
T520W337M2R5ATE015
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Datasheet Download
T520W337M2R5ATE015.pdf
Availability of T520W337M2R5ATE015
QUANTITY
T520W337M2R5ATE015 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520W337M2R5ATE015
Internal Part NumberEIS-T520W337M2R5ATE015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Understanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520W337M2R5ATE015
Related LinksT520W337M, T520W337M2R5ATE015 Datasheet, KEMET Distributor
T520W337M2R5ATE015 Details Description
Related parts for T520W337M2R5ATE015
TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO220 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HDR 10POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
LENS CLIP MOUNT 5MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf