KEMET T520X337M010ASE025
T520X337M010ASE025 picture photo
Mfg. Part Number
T520X337M010ASE025
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917
Datasheet Download
T520X337M010ASE025.pdf
Availability of T520X337M010ASE025
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T520X337M010ASE025 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520X337M010ASE025
Internal Part NumberEIS-T520X337M010ASE025
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520X337M010ASE025
Related LinksT520X337M, T520X337M010ASE025 Datasheet, KEMET Distributor
T520X337M010ASE025 Details Description
Related parts for T520X337M010ASE025
IC ADC 16BIT SAMPLING HS 40-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 96POS TYPE C datasheet.pdf