KEMET T520Y337M010ATE035
T520Y337M010ATE035 picture photo
Mfg. Part Number
T520Y337M010ATE035
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917
Datasheet Download
T520Y337M010ATE035.pdf
Availability of T520Y337M010ATE035
QUANTITY
T520Y337M010ATE035 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520Y337M010ATE035
Internal Part NumberEIS-T520Y337M010ATE035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesKO-CAP T520
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520Y337M010ATE035
Related LinksT520Y337M, T520Y337M010ATE035 Datasheet, KEMET Distributor
T520Y337M010ATE035 Details Description
Related parts for T520Y337M010ATE035
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 PG16 datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 2POS 2.54MM datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 5GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AM60000C111 BALL BUSHING datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.048M OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.5K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf