KEMET T525T336M008ATE080
T525T336M008ATE080 picture photo
Mfg. Part Number
T525T336M008ATE080
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 8V 1411
Datasheet Download
T525T336M008ATE080.pdf
Availability of T525T336M008ATE080
QUANTITY
T525T336M008ATE080 Order Process
Ship out your order
Specifications of T525T336M008ATE080
Internal Part NumberEIS-T525T336M008ATE080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Understanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T525 Series Polymer Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationTA Polymer SMD Black Epoxy Conversion 24/Oct/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T525
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated8V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T525T336M008ATE080
Related LinksT525T336M, T525T336M008ATE080 Datasheet, KEMET Distributor
T525T336M008ATE080 Details Description
Related parts for T525T336M008ATE080
IDC CABLE - MSR20A/MC20F/X datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AFM25B/AE25G/X datasheet.pdf
FUSE 2.5A 125V ALARM IND datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A TO220AC datasheet.pdf