KEMET T540D106M050AH6710
T540D106M050AH6710 picture photo
Mfg. Part Number
T540D106M050AH6710
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 10UF 50V 2917
Datasheet Download
T540D106M050AH6710.pdf
Availability of T540D106M050AH6710
QUANTITY
T540D106M050AH6710 Order Process
Ship out your order
Specifications of T540D106M050AH6710
Internal Part NumberEIS-T540D106M050AH6710
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT540 Polymer Commercial Off-the-Shelf (COTS)
KO-CAP Organic Polymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T540
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T540D106M050AH6710
Related LinksT540D106M, T540D106M050AH6710 Datasheet, KEMET Distributor
T540D106M050AH6710 Details Description
Related parts for T540D106M050AH6710
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 14POS datasheet.pdf
RES 313K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2644 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf