KEMET T540D476M016AH6710
T540D476M016AH6710 picture photo
Mfg. Part Number
T540D476M016AH6710
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Datasheet Download
T540D476M016AH6710.pdf
Availability of T540D476M016AH6710
QUANTITY
T540D476M016AH6710 Order Process
Ship out your order
Specifications of T540D476M016AH6710
Internal Part NumberEIS-T540D476M016AH6710
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT540 Polymer Commercial Off-the-Shelf (COTS)
KO-CAP Organic Polymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T540
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T540D476M016AH6710
Related LinksT540D476M, T540D476M016AH6710 Datasheet, KEMET Distributor
T540D476M016AH6710 Details Description
Related parts for T540D476M016AH6710
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC DAC SERIAL LP 14BIT 16-QSOP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10NS 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6-SMINI datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 20QFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 12-38AT 200V datasheet.pdf