KEMET T543B106K025ATS1007280
T543B106K025ATS1007280 picture photo
Mfg. Part Number
T543B106K025ATS1007280
Brief Description
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528
Datasheet Download
T543B106K025ATS1007280.pdf
Availability of T543B106K025ATS1007280
QUANTITY
T543B106K025ATS1007280 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543B106K025ATS1007280
Internal Part NumberEIS-T543B106K025ATS1007280
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T543
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543B106K025ATS1007280
Related LinksT543B106K02, T543B106K025ATS1007280 Datasheet, KEMET Distributor
T543B106K025ATS1007280 Details Description
Related parts for T543B106K025ATS1007280
HEADER OPEN CUP 2LVL .40 24POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 11A LEVER 277V datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
PANEL MNT LED INDICATOR RED 2V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.260" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.25A EMT3 datasheet.pdf