KEMET T543X106M063AHE050
T543X106M063AHE050 picture photo
Mfg. Part Number
T543X106M063AHE050
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 10UF 63V 2917
Datasheet Download
T543X106M063AHE050.pdf
Availability of T543X106M063AHE050
QUANTITY
T543X106M063AHE050 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543X106M063AHE050
Internal Part NumberEIS-T543X106M063AHE050
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT543 Series COTS Polymer Electrolytic
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T543
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543X106M063AHE050
Related LinksT543X106M, T543X106M063AHE050 Datasheet, KEMET Distributor
T543X106M063AHE050 Details Description
Related parts for T543X106M063AHE050
CONVERTER DC/DC 5V 200W OUT T/H datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
POT 100 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf
IC RFID 64BIT EE 330PF DDB BUMP datasheet.pdf