KEMET T543X107M025AHE060
T543X107M025AHE060 picture photo
Mfg. Part Number
T543X107M025AHE060
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 25V 2917
Datasheet Download
T543X107M025AHE060.pdf
Availability of T543X107M025AHE060
QUANTITY
T543X107M025AHE060 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543X107M025AHE060
Internal Part NumberEIS-T543X107M025AHE060
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT543 Series COTS Polymer Electrolytic
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T543
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543X107M025AHE060
Related LinksT543X107M, T543X107M025AHE060 Datasheet, KEMET Distributor
T543X107M025AHE060 Details Description
Related parts for T543X107M025AHE060
BATTERY LITHIUM 3.6V AA W/TAB datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SERIAL-IN SHIFT-REG 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC AMP TRIPLE MUX 500MHZ 24-QSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT .3A 10V datasheet.pdf