KEMET T543X158M003AHW0087505
T543X158M003AHW0087505 picture photo
Mfg. Part Number
T543X158M003AHW0087505
Brief Description
CAP TANT POLY 1500UF 20% 3V SMD
Datasheet Download
T543X158M003AHW0087505.pdf
Availability of T543X158M003AHW0087505
QUANTITY
T543X158M003AHW0087505 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543X158M003AHW0087505
Internal Part NumberEIS-T543X158M003AHW0087505
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543X158M003AHW0087505
Related LinksT543X158M00, T543X158M003AHW0087505 Datasheet, KEMET Distributor
T543X158M003AHW0087505 Details Description
Related parts for T543X158M003AHW0087505
CONN HEADER 20POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL LMP8640 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf