KEMET T543X337M016AHW0257505
T543X337M016AHW0257505 picture photo
Mfg. Part Number
T543X337M016AHW0257505
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
T543X337M016AHW0257505.pdf
Availability of T543X337M016AHW0257505
QUANTITY
T543X337M016AHW0257505 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543X337M016AHW0257505
Internal Part NumberEIS-T543X337M016AHW0257505
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543X337M016AHW0257505
Related LinksT543X337M01, T543X337M016AHW0257505 Datasheet, KEMET Distributor
T543X337M016AHW0257505 Details Description
Related parts for T543X337M016AHW0257505
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 1.8A 8-DIP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A datasheet.pdf
SPACER PLATE COLOR: RED datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.7V 4-USP datasheet.pdf
COMBO 11W1 M PCB STR 75O TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 440MA 1.73 OHM datasheet.pdf