KEMET T543X476K035ATW060
T543X476K035ATW060 picture photo
Mfg. Part Number
T543X476K035ATW060
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Datasheet Download
T543X476K035ATW060.pdf
Availability of T543X476K035ATW060
QUANTITY
T543X476K035ATW060 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543X476K035ATW060
Internal Part NumberEIS-T543X476K035ATW060
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543X476K035ATW060
Related LinksT543X476K, T543X476K035ATW060 Datasheet, KEMET Distributor
T543X476K035ATW060 Details Description
Related parts for T543X476K035ATW060
REGULATR -5V 1.0A 3 PIN VERT VT datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.9V 10DFN datasheet.pdf