KEMET T550B107K060BH42520100
T550B107K060BH42520100 picture photo
Mfg. Part Number
T550B107K060BH42520100
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL
Datasheet Download
T550B107K060BH42520100.pdf
Availability of T550B107K060BH42520100
QUANTITY
T550B107K060BH42520100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B107K060BH42520100
Internal Part NumberEIS-T550B107K060BH42520100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C