KEMET T550B107M040AH4250
T550B107M040AH4250 picture photo
Mfg. Part Number
T550B107M040AH4250
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL
Datasheet Download
T550B107M040AH4250.pdf
Availability of T550B107M040AH4250
QUANTITY
T550B107M040AH4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B107M040AH4250
Internal Part NumberEIS-T550B107M040AH4250
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B107M040AH4250
Related LinksT550B107M, T550B107M040AH4250 Datasheet, KEMET Distributor
T550B107M040AH4250 Details Description
Related parts for T550B107M040AH4250
RES 1.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1.03 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 73MM datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
Crystal 12.1496MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount HC49/US datasheet.pdf