KEMET T550B127M050AH
T550B127M050AH picture photo
Mfg. Part Number
T550B127M050AH
Brief Description
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL
Datasheet Download
T550B127M050AH.pdf
Availability of T550B127M050AH
QUANTITY
T550B127M050AH Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B127M050AH
Internal Part NumberEIS-T550B127M050AH
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B127M050AH
Related LinksT550B12, T550B127M050AH Datasheet, KEMET Distributor
T550B127M050AH Details Description
Related parts for T550B127M050AH
FUSE PTC RESETTABLE 1.35A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DBL NUT RCPT 7POS FEMALE RA PCB datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
OK 20 PLC CBL 20 PIN RIBBON datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 240POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf