KEMET T550B147K006AH4250
T550B147K006AH4250 picture photo
Mfg. Part Number
T550B147K006AH4250
Brief Description
CAP TANT POLY 140UF 6V AXIAL
Datasheet Download
T550B147K006AH4250.pdf
Availability of T550B147K006AH4250
QUANTITY
T550B147K006AH4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B147K006AH4250
Internal Part NumberEIS-T550B147K006AH4250
PackagingBulk
Capacitance140µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B147K006AH4250
Related LinksT550B147K, T550B147K006AH4250 Datasheet, KEMET Distributor
T550B147K006AH4250 Details Description
Related parts for T550B147K006AH4250
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK16H/AE16M/HPK16H datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 207/20 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf