KEMET T550B256M100AH42510100
T550B256M100AH42510100 picture photo
Mfg. Part Number
T550B256M100AH42510100
Brief Description
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL
Datasheet Download
T550B256M100AH42510100.pdf
Availability of T550B256M100AH42510100
QUANTITY
T550B256M100AH42510100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B256M100AH42510100
Internal Part NumberEIS-T550B256M100AH42510100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance25µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B256M100AH42510100
Related LinksT550B256M10, T550B256M100AH42510100 Datasheet, KEMET Distributor
T550B256M100AH42510100 Details Description
Related parts for T550B256M100AH42510100
IC OPAMP JFET 8MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
POWER STRIP 77" 20A 12OUT 6'C datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A SMC datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf