KEMET T550B256M100AT4251
T550B256M100AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B256M100AT4251
Brief Description
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL
Datasheet Download
T550B256M100AT4251.pdf
Availability of T550B256M100AT4251
QUANTITY
T550B256M100AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B256M100AT4251
Internal Part NumberEIS-T550B256M100AT4251
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance25µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B256M100AT4251
Related LinksT550B256M, T550B256M100AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B256M100AT4251 Details Description
Related parts for T550B256M100AT4251
IC DIFF COMPARATOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 12POS datasheet.pdf