KEMET T550B396K060AH4250
T550B396K060AH4250 picture photo
Mfg. Part Number
T550B396K060AH4250
Brief Description
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL
Datasheet Download
T550B396K060AH4250.pdf
Availability of T550B396K060AH4250
QUANTITY
T550B396K060AH4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B396K060AH4250
Internal Part NumberEIS-T550B396K060AH4250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B396K060AH4250
Related LinksT550B396K, T550B396K060AH4250 Datasheet, KEMET Distributor
T550B396K060AH4250 Details Description
Related parts for T550B396K060AH4250
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 120V datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SMPS OVP OCP 7DIP datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT INDUSTRIAL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 9.1A 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf