KEMET T550B396K060AH4251
T550B396K060AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B396K060AH4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL
Datasheet Download
T550B396K060AH4251.pdf
Availability of T550B396K060AH4251
QUANTITY
T550B396K060AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B396K060AH4251
Internal Part NumberEIS-T550B396K060AH4251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B396K060AH4251
Related LinksT550B396K, T550B396K060AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B396K060AH4251 Details Description
Related parts for T550B396K060AH4251
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
IC CLOCK DRVR PLL LV 1:21 48LQFP datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 4.5A PW-MOLD2 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
ANTENNA EXTENSION CABLE 15 M datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-3 6 HOLE 0.006" datasheet.pdf
RES SMD 27M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf