KEMET T550B396K060AH4251
T550B396K060AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B396K060AH4251
Brief Description
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL
Datasheet Download
T550B396K060AH4251.pdf
Availability of T550B396K060AH4251
QUANTITY
T550B396K060AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B396K060AH4251
Internal Part NumberEIS-T550B396K060AH4251
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B396K060AH4251
Related LinksT550B396K, T550B396K060AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B396K060AH4251 Details Description
Related parts for T550B396K060AH4251
IC VOLT DETECTOR 4.3V SOT23A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED CHIP 605NM ORN 1206 TOP MNT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf