KEMET T550B406K030AT4251
T550B406K030AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B406K030AT4251
Brief Description
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL
Datasheet Download
T550B406K030AT4251.pdf
Availability of T550B406K030AT4251
QUANTITY
T550B406K030AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B406K030AT4251
Internal Part NumberEIS-T550B406K030AT4251
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B406K030AT4251
Related LinksT550B406K, T550B406K030AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B406K030AT4251 Details Description
Related parts for T550B406K030AT4251
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8SMD datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1.36A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
LED XTE 457.5NM ROY BL 550MW SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W .005% AXIAL datasheet.pdf
508 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf