KEMET T550B506K025AH4251
T550B506K025AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B506K025AH4251
Brief Description
CAP TANT POLY 50UF 25V AXIAL
Datasheet Download
T550B506K025AH4251.pdf
Availability of T550B506K025AH4251
QUANTITY
T550B506K025AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B506K025AH4251
Internal Part NumberEIS-T550B506K025AH4251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance50µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C