KEMET T550B756K075AT42510100
T550B756K075AT42510100 picture photo
Mfg. Part Number
T550B756K075AT42510100
Brief Description
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Datasheet Download
T550B756K075AT42510100.pdf
Availability of T550B756K075AT42510100
QUANTITY
T550B756K075AT42510100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B756K075AT42510100
Internal Part NumberEIS-T550B756K075AT42510100
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance75µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B756K075AT42510100
Related LinksT550B756K07, T550B756K075AT42510100 Datasheet, KEMET Distributor
T550B756K075AT42510100 Details Description
Related parts for T550B756K075AT42510100
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE F/A TLE-GRD 60A 170VDC VRT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 600W 400V datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 3POS FEMALE 5M datasheet.pdf
BIT SQUARE SZ2 1.93" 2/PK datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.9V SSOT-2 datasheet.pdf