KEMET T550B756K075BH
T550B756K075BH picture photo
Mfg. Part Number
T550B756K075BH
Brief Description
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Datasheet Download
T550B756K075BH.pdf
Availability of T550B756K075BH
QUANTITY
T550B756K075BH Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B756K075BH
Internal Part NumberEIS-T550B756K075BH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance75µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B756K075BH
Related LinksT550B75, T550B756K075BH Datasheet, KEMET Distributor
T550B756K075BH Details Description
Related parts for T550B756K075BH
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 16TQFN datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50A 800V PWS-A datasheet.pdf
IC 16BIT REGIST TXRX 56-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 20"W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VIN .6A ADJ OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 80MA 13 OHM TH datasheet.pdf
RELAY WITH MANUAL TEST 120VAC datasheet.pdf