KEMET T550B756K075BH4251
T550B756K075BH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B756K075BH4251
Brief Description
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Datasheet Download
T550B756K075BH4251.pdf
Availability of T550B756K075BH4251
QUANTITY
T550B756K075BH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B756K075BH4251
Internal Part NumberEIS-T550B756K075BH4251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance75µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B756K075BH4251
Related LinksT550B756K, T550B756K075BH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B756K075BH4251 Details Description
Related parts for T550B756K075BH4251
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY SGL-END 16AWG 60" datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT BARBLESS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 990MA 210 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 33QFN datasheet.pdf
125 WB SINGLE REC HSG 07P datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf