KEMET T550B756K075BH42510100
T550B756K075BH42510100 picture photo
Mfg. Part Number
T550B756K075BH42510100
Brief Description
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Datasheet Download
T550B756K075BH42510100.pdf
Availability of T550B756K075BH42510100
QUANTITY
T550B756K075BH42510100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B756K075BH42510100
Internal Part NumberEIS-T550B756K075BH42510100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance75µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B756K075BH42510100
Related LinksT550B756K07, T550B756K075BH42510100 Datasheet, KEMET Distributor
T550B756K075BH42510100 Details Description
Related parts for T550B756K075BH42510100
IDC CABLE - MKC16A/MC16F/X datasheet.pdf
IC TRANSMITTER 4-20MA 16-CDIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 4BIT U/D 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 150 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf