KEMET T551B107M025AT
T551B107M025AT picture photo
Mfg. Part Number
T551B107M025AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 25V AXIAL
Datasheet Download
T551B107M025AT.pdf
Availability of T551B107M025AT
QUANTITY
T551B107M025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B107M025AT
Internal Part NumberEIS-T551B107M025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package23
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT551
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B107M025AT
Related LinksT551B10, T551B107M025AT Datasheet, KEMET Distributor
T551B107M025AT Details Description
Related parts for T551B107M025AT
CARDEDGE LO PRO 25POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FILTR LC SINE WAVE MTR DR 1200A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.5A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf