KEMET T551B127K050AH4251
T551B127K050AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T551B127K050AH4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL
Datasheet Download
T551B127K050AH4251.pdf
Availability of T551B127K050AH4251
QUANTITY
T551B127K050AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B127K050AH4251
Internal Part NumberEIS-T551B127K050AH4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT551
PackagingTray
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B127K050AH4251
Related LinksT551B127K, T551B127K050AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T551B127K050AH4251 Details Description
Related parts for T551B127K050AH4251
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
28P ABDECKKAPP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SAC -8P-M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 635MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1G OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf