KEMET T551B187M010AT4251
T551B187M010AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T551B187M010AT4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 180UF 10V AXIAL
Datasheet Download
T551B187M010AT4251.pdf
Availability of T551B187M010AT4251
QUANTITY
T551B187M010AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B187M010AT4251
Internal Part NumberEIS-T551B187M010AT4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT551
PackagingTray
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B187M010AT4251
Related LinksT551B187M, T551B187M010AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T551B187M010AT4251 Details Description
Related parts for T551B187M010AT4251
CAP FILM 0.043UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 30A SOT263B-01 datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG NAT SHLD 100' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 15V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf